Neporiadok-Poriadok v sebe

         Ako sa cítite, keď hľadáte ponožku v neporiadku, ktorý sa už dávno usídlil vo vašej skrini? Žeby bola na sušiaku s bielizňou? Pobehujete po byte, ponáhľate sa do práce. Je to nanič, však? Šuplíky sú preplnené, vy ste podráždení, nedarí sa vám, nadávate.

Predstavte si na chvíľu, že všetko vo vašej skrini má svoje miesto. Stačí len natiahnuť ruku za svojou ponožkou a zobrať si ju. Aký máte z toho pocit? Ste spokojní?

Aké to je, keď sa naháňate, nič nestíhate, pracujete pod stresom? Povedala by som, že je to makačka, ktorá stojí veľa snahy a úsilia. Za tým všetkým sa skrýva preplnená „skriňa“ – MYSEĽ S NEPORIADKOM.

Začnite si ju upratovať. A to pekne po poriadku! :)

Bežný pracovný deň

         Pozrime sa na to, ako vyzerá váš bežný pracovný deň.

Vyzerá asi takto:

         Ráno o 6.15 h budíček, bez raňajok (lebo nestíham), o 7.00 h s vyplazeným jazykom a zaschnutou zubnou pastou na ruke stojím na zastávke. Potom ešte musím prežiť veľkú tlačenicu v mhdéčke. Ešteže dnes ma na prechode nechcel nik zraziť autom. Už som v cieli a zase meškám. Pomyslím si: neznášam svoju prácu, radšej by som chodila do školy. Ach, jaj! No bez práce nie sú koláče. Čo už, nejako to prežijem. Tak do boja! Vchádzam dnu.

Vždy je na výber:

         Ráno o 5.30 h budíček, pustím si obľúbenú hudbu, trochu si zacvičím alebo si idem zabehať, potom sprcha, výber zo šatníka, káva a raňajky. Na autobus idem skôr, aby som sa nemusela tlačiť. Po ceste si kúpim niečo pod zub na desiatu. Som včas v práci. Mám rada svoju prácu. Aj keď je občas namáhavá, no napĺňa ma. S úsmevom na perách vchádzam.

Rovnako ako vaše obľúbené jedlo sa dá pripraviť podľa viacerých receptov, aj vaše rána môžu byť zakaždým iné. Stačí, ak si ich urobíte pohodové. Veď je to začiatok vášho dňa. Pretože vtedy sa rozhodujete, ako sa budete cítiť, čo budete robiť a ako sa vám bude dariť v práci.

Čo vás obmedzuje?

         Nedávno som sa pýtala známeho, čo by urobil, keby vyhral 5 miliónov eur. Odpovedal mi veľmi pohotovo. On by precestoval celý svet a nikdy v živote by nemusel pracovať a robil by to, čo ho baví.

Čo vás obmedzuje robiť to, čo vás baví? Sú to naozaj peniaze alebo málo času? Myslím si, že je to hlavne myseľ. Keďže je myseľ preplnená a neupratujete si v nej pravidelne, v šuplíkoch sa hromadí neporiadok. Potom zabúdate, nevidíte alebo odkladáte svoje plány, nápady a sny do zadných šuplíkov s názvom INOKEDY.

Začnite si robiť poriadok v sebe a budete sa cítiť oveľa lepšie.

Ako začať

         V prvom rade, ak naozaj neviete, s ktorou časťou života začať skôr, treba sa uvoľniť. Rovnako ako sa uvoľňujete, regenerujete svoje telo, tak aj myseľ potrebuje oddych.

Myseľ si môžete uvoľniť mnohými technikami, napr. cvičením, jogou, meditáciou, spievaním, počúvaním piesní, dýchaním. Pokiaľ neviete, ktorá vám vyhovuje, vyskúšajte si každú z nich. A vyberte si tú najvhodnejšiu.

Triedenie šuplíkov

Na začiatok vám postačí jedno cvičenie, ktoré si urobíte večer po práci.

Skôr než začnete, spravte si doma pohodlie. Uvarte si kávičku, čajík alebo sa obklopte príjemnou hudbou.

Pripravte si pero a papier.

Písanie na papier je potrebné z toho dôvodu, že k cvičeniu sa kedykoľvek môžete vrátiť.

Urobte hlboký nádych a výdych.

Vezmite si pero a papier a odpovedzte si na nasledujúce otázky:

Ako sa cítim, keď prídem večer domov z práce?

Čo urobím ako prvé, keď prídem z práce?

Mám doma chvíľu pre seba?

Ak áno, čo pre seba robím?

Aké povinnosti ma doma čakajú?

Koľko času zo dňa mi zhltnú povinnosti a voľný čas?

Ako relaxujem?

Pomocou tohto úvodného cvičenia  si rozdelíte šuplíky medzi: PRÁCU, POVINNOSTI mimo práce, VOĽNÝ ČAS, RELAX-ZDRAVIE. Ideálne je, ak si ich roztriedite rovnomerne počas celého dňa a týždňa.

Ak sa vám triedenie podarí, na konci dňa budete mať zo seba skvelý pocit. Aj ste uvarili, prečítali si zaujímavý článok, nakúpili, dokonca ste stretli v obchode kamošku, s ktorou ste sa boli prejsť v parku.

Večer zaspávate príjemne unavení z dobre zvládnutého dňa.

Pomáhajte si, upratujte v sebe a začnete sa cítiť inak. :-)

Text: Mária Šimeková, Foto: pixabay.com

Uverejnené tiež na Blog.Eugenika:https://www.2012rok.sk/wp/ako-dalej/33421-neporiadokporiadok-v-sebe